تفاوت ماهی بابچه قورباغه چیست

دوباره شده وقت ازتو گفتن اهنگ فدات بشم مهربونه من از مهستی متن لوح تقدیر جهاد – giz-miz.xyz اهنگ جدید آیلاچیلیک لیست مدارس غیر انتفاعی مشهد در محدوده قاسم آباد دانلود رایگان فونت نستعلیق کشیده اندروید تفاوت ماهی بابچه قورباغه چیست تازه های نت – solmaz.in شازده کوچولو – solmaz.in 10 . گروه سنی الف – کتاب کودک

خصوصیات ماهی ها:

پوشش بدن ماهی پولک (فلس) است. شکل، اندازه و تعداد آن ها در انواع ماهی ها با هم فرق می کند. فلس ها صفحه های بسیار کوچک استخوانی هستند.

ماهی ها با آبشش نفس می کشد که محل آن در دو طرف سر ماهی است که به صورت صفحات آبشش می باشد. هم چنان که ما از هوای آزاد استفاده می کنیم. ماهی از هوایی که در آب حل شده استفاده می کند پس ماهی همیشه مشغول آب خوردن نیست بلکه آب را از دهان وارد و از آبشش خارج می کند.

ماهی ها به کمک باله ها حرکت می کنند تعداد باله ها و محل آن ها روی بدن ماهی ها با هم فرق می کند باله های ماهی برای حفظ تعادل، ثابت ماندن و از حرکت ایستادن به کار می روند. باله های ماهی از تعداد زیادی تیغک استخوانی تشکیل شده که با پوست ظریفی پوشیده شده اند.

پوست ماهی لعابی پس می دهد که از لابه لای پولک ها نفوذ می کند و بدن ماهی را می پوشاند. این لعاب شنا کردن ماهی را در آب آسانتر می کند. و ماهی را از آزار انگل های بسیارریز داخل آب محافظت می کند. بیشتر ماهی ها تخم گذارند.

صفات دوزیستان:

*دوزیستان جانورانی هستند که ستون مهره دارند معمولاً پوستی نرم و مرطوب دارند. دوزیست به معنای دارای دو دوره زندگی (آب و خشکی) است. زیرا بیشتر دوزیستان زندگی خود را در آب آغاز می کنند. و بعد به گونه ای تغییر می کنند. که کم کم می توانند در خشکی هم زندگی کنند.

نوزاد قورباغه که از تخم بیرون می آید شبیه یک ماهی کوچک با سری بزرگ و دمی لرزان است. با آبشش نفس می کشد و از گیاهان ریز در آب تغذیه می کند. کم کم آبشش ها از بین می روند. و شش پدید می آید و جانور می تواند در خشکی هم زندگی کند. به دلیل آن که شش آن ها معمولاً خیلی بزرگ نیست آن ها از راه پوست نفس می کشند به همین دلیل خیلی کم از آب دور می شوند.

*دوزیست جانوری است که مرحله ای از زندگی اش را در آب و مرحله ای را در خشکی می گذراند. نوزاد قورباغه بی شباهت به ماهی نیست. زیرا دم دارد و بدون دست و پا است. اما پس از چندی دست و پایش ظاهر می شود و دمش می افتد. در این حال آبشش هایش هم از بین می رود و قورباغه صاحب شش می شود. پس دیگر نمی تواند در آب بماند. باید به خشکی برود.

بدن قورباغه پوشش ندارد. و برهنه پوست بوده و مرطوب و لزج است. اما بدن ماهی دارای پولک های لغزنده است.

صفات خزندگان:

تمساح ها ، مارها، لاک پشت ها و مارمولک ها از گروه خزندگان هستند. آن ها ستون مهره و دست و پای قوی دارند اما فقط مدت کوتاهی می توانند خیلی سریع حرکت کنند. خزندگان برای تنفس از شش استفاده می کنند و پوست خشن، خشک و معمولاً فلس داری دارند. خزندگان تخم گذارند. با شش نفس می کشند. و روی زمین می خزد. بعضی جانوران مثل کرم اگر چه هنگام حرکت روی زمین می خزند. ولی جزء گروه خزندگان نیست.

چون خزندگان مهره دارند اما کرم بی مهره است. در خزندگان پاها به اطراف بدن چسبیده اند و مانند چهارپاها (اسب، گاو، سگ و …) در زیر بدن نیستند که وزن بدن کاملاً در روی آن ها قرار گیرد. از این رو دست و پای کوچک و پهلویی، تحمل وزن بدن را ندارد و جانور باید شکم خودرا روی زمین بکشاند همگی خزندگان حتی لاک پشت های دریایی و مارهای آبی با شش نفس می کشند.

فعالیت خزندگان بسیار کم تر از مهره داران دیگر است به همین دلیل کم تر از مهره داران دیگر غذا می خورند. فعالیت پرندگان بسیار زیاد است و غذای بیشتری می خورند. لاک پشت نیز مانند سایر جانورانی که در گروه خزندگان قرار دارند، با شش نفس می کشد. تخم می گذارد و روی بدن خود پوششی از پولک های سخت و پاهای کوتاهی دارد.

صفات پرندگان:

همه ی پرندگان بال دارند و تخم می گذارند. بدن آن ها از پر پوشیده شده است و بیشتر پرندگان می توانند پرواز کنند. منقار دارند. دم و بال پرندگان متفاوت است. اما مهمترین تفاوت پرندگان شکل منقار و پاهای آن هاست. پنگوئن ها نمی توانند مانند پرندگان دیگر بپرند اما از بال هایشان به جا ی باله استفاده می کنند . به اصطلاح و در زیر آب پرواز می کنند.

شترمرغها که جثه شان برای پرواز بیش از اندازه بزرگ است. اصولاً پرواز نمی کنند ولی پاهای نیرومندی برای دویدن دارند و در سرعت های زیاد برای حفظ تعادل از بال هایشان استفاده می کنند.

بسیاری پرندگان ساحلی منقار بلند و محکمی برای جستجوی کرم ها یا صدف داران در گل دارند.

پرندگان صیاد منقار قلاب مانندی برای پاره کردن گوشت دارند. مرغابی ها منقار پهنی برای صاف کردن آب یا گل دارند.

گنجشک ها برای شکستن دانه ی گیاهان، منقار کوتاه و محکمی دارند.

حس بینایی و شنوایی «پرنده ها» باید قوی تر باشد تا بتوانند طعمه را خوب ببینند و از فاصله ی خیلی دور تشخیص دهند. خزنده ها روی زمین می خزند و خوب نمی توانند ببینند حس بویایی قوی تر است که به کمک زبان و بینی انجام می شود. در خزنده ها، انتهای اعصاب بویایی در سطح زبان قرار دارد و به همین دلیل مارها، زبان خود را خارج می کنند.

تفاوت های مرغ و کبوتر:

وسعت بال مرغ نسبت به بزرگی و سنگینی جثه ی جانور کوچک است. در حالی که در کبوتر، لک لک و عقاب وسعت بال ها نسبت به حجم بدن قابل ملاحظه است و به این دلیل به خوبی پرواز می کنند.

مقایسه ی منقار پرندگان و نوع غذای آن ها:

بین منقار و نوع غذایی که پرندگان می خورند، رابطه وجود دارد. تنوع و گوناگونی در شکل منقار پرندگان باعث تنوع در غذای آن ها و شکلشان می شود.

مقایسه ی شکل پنجه ی پرندگان:

پنجه ی شترمرغ قوی و بلند، مناسب برای دویدن

پنجه  ی طوطی مناسب برای نشستن روی شاخه

پنجه ی مرغ مناسب برای راه رفتن

پنجه ی عقاب مناسب برای شکار کردن

پنجه ی اردک مناسب برای شنا کردن

جالب است بدانید که عقاب به کمک سه چنگال جلویی شکار را می رباید و به کمک چنگال عقبی آن را مانند یک کارد تیز سوراخ می کند. انسان روی کف پا راه می رود. خرس هم مانند انسان روی کف پا راه می رود اما سگ و گربه ها روی پنجه ی پا راه می روند . همین امر باعث تند دویدن این جانوران شده است. سریع ترین حیوان دونده چیتاست.(پاهای بلند و لاغر و عضلانی) و همین طور اسب.

صفات پستانداران:

دانشمندان، جانورانی مانند سگ، اسب، گاو و گوسفند … را در گروه پستانداران قرار می دهند. بدن این جانوران را پوششی از مو یا پشم پوشانده است. بیش تر پستانداران ماده به نوزادان خود شیر می دهند. پستانداران با شش نفس می کشند.

تعداد بسیار کمی ار پستانداران از تخم بیرون می آیند، مانند پلاتی پوس، کانگوروها و کوالاها جانورانی هستند که پس از تولد به درون کیسه ی روی شکم مادر می خزند و در آن جا شیر می خورند.

دولفین در آب زندگی می کند. شنا می کند و به جای دست و پا باله دارد. خفاش پرواز می کند و به جای دست بال دارد.

شامپانزه در جنگل و خرس قطبی در قطب زندگی می کند و هردو دست و پا دارند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *