حسابداری صنعتی 3 دکتر رضا درگاهی

کارشناسی حسابداری – منابع کارشناسی ارشدحسابداری چگونه حسابداري صنعتي بخوانيم-همگام سنجش انتشارات نگاه دانش حسابکده – منابع آزمون کارشناسی ارشد حسابداری حسابداری برتر – hadi8465.blogfa.com لیست کتابها 1 – انتشارات نگاه دانش حسابداری صنعتی – basir-hesabdari.blogfa.com حسابداری برتر – منابع آزمون کارشناسی ارشد حسابداری حسابدار خبره ::. – منابع ارشد حسابداری(گزینه دوم) أفلا یعقلون – منابع کارشناسی ارشد حسابداری

چگونه حسابداري صنعتي بخوانيم

 

هدف از این نوشتار تسهیل خواندن حسابداری صنعتی برای شما داوطلب سخت کوش می باشد. لذا از شما دوست عزیز خواهشمندم که قدری وقت گرانبهای خود را به خواندن آن اختصاص دهید. امید است که مفید واقع شود.

در ابتدا باید به این نکته بسیار مهم اشاره کرد که حسابداری صنعتی از دروس مهم رشته حسابداری و نسبتاً دشوار و در عین حال مشکل ساز برای دانشجویان می­ باشد. این درس از ضریب 2 برخوردار بوده و در کنکور 25سوال را به خود اختصاص می دهد. همانطور که شما می­دانید حسابداری صنعتی دروس اصول حسابداری 3، حسابداری صنعتی 1، 2 و 3 که در مقطع کارشناسی گذرانده اید را به خود اختصاص می دهد. البته می بایست به این نکته اذعان داشت که موارد مطالعه شده در اصول حسابداری 3 غالباً در دروس حسابداری صنعتی 1، 2، 3 مجدداً تکرار می شود. لذا مباحثی که در این درس پوشش داده می شود عبارتند از: سیستم­ های بهایابی ( هزینه یابی) سفارش کار و مرحله ای، بهایابی ( هزینه یابی) متغیر و جذبی، ارزش یابی استاندارد، محصولات مشترک و فرعی، بودجه بندی سرمایه ای، بودجه جامع و غیره را در بر می گیرد.

در ادامه به سه مبحث مهم می­پردازم: منابع پیشنهادی، نحوه مطالعه، اولویت رئوس مطالب.

منابع پیشنهادی:

بر اساس نظرات رتبه­ های برتر، سه منبع زیر پیشنهاد می­ گردد:

 •         مروری جامع بر حسابداری صنعتی: دکتر ایرج نوروش، ساسان مهرانی، غلامرضا کرمی، محمد وافی، سلمان بیک بشرویه (2جلد)؛ انتشارات نگاه دانش
 •         2000 تست حسابداری صنعتی: دکتر کرمی؛ انتشارات نگاه دانش
 •        مجموعه پرسش های چهار گزینه ای حسابداری صنعتی: جمشید اسکندری ( در صورت داشتن وقت کافی)

مشخص است که از میان موارد فوق، منبع اول جهت یادگیری و تست و منبع دوم و سوم برای تست زنی و مرور مطالب مناسب می­باشد.

دغدغه هایی که دوستان در خصوص مورد اول اشاره می کنند شامل دشواری مطالب یا غیرقابل فهم بودن، کلی گویی، کم بودن تعداد تمرینهای اشاره شده در هر مطلب و غیره می­باشد. خدمت این دوستان عزیز باید عرض کنم که این کتاب یک مروری جامع از کل مباحث بوده و تلاش شده است که به اصلی ترین نکات هر سرفصل اشاره کند و از مطالب پیش پا افتاده وغیر ضروری اجتناب نماید؛ لذا می توانم به تمامی دوستان این اطمینان را بدهم که این منبع واقعاً قابل اعتماد می باشد. اما باز هم باید تاکید کنم که گاهاً دغدغه های دوستان به جا می باشد و لازم است برای دلگرمی ایشان و یادگیری بهتر به منابع بیشتری اشاره شود. ولی نکته اصلی صحبت من این است که حتماً حتماً این منبع جز منابع مورد مطالعه قرار گیرد.

برای آن دسته از دوستانی که می خواهند غیر از منبع شماره یک منبع دیگری بخوانند، منابع ذیل پیشنهاد می گردد:

 •       حسابداری صنعتی 1، 2، 3 جمشید اسکندری، انتشارات حفیظ
 •      حسابداری صنعتی 1، 2، 3 نویسنده: هورن گرن، ترجمه علی پارساییان، انتشارات ترمه
 •        حسابداری صنعتی رضا درگاهی انتشارات نگاه دانش
 •        حسابداری صنعتی حسین اعتمادی، انتشارات سنجش تکمیلی

در خصوص کتاب جمشید اسکندری باید بگویم که این کتاب برای آن دست از دانشجویانی مناسب می باشد که می خواهند مفاهیم حسابداری صنعتی را به صورت ابتدایی فرا بگیرند زیرا این کتاب از ویژگی روانی و سادگی بیان بر خوردار می باشد. کتاب درگاهی متاسفانه نتوانسته است به خوبی و به طور کامل به مطالب بپردازد. کتاب هورن گرن نیز ترجمه است و امکان سخت بودن درک آن برای دوستان وجود دارد. به طور خلاصه باید دقت داشت کتب فوق در وهله اول یادگیری مناسب است و می بایست به سرعت مطالعه شده و پس از فراگیری مطالب به همان منابع اصلی که پیش تر اشاره شد پرداخت.

نحوه مطالعه:

همانطور که شما عزیزان می­ دانید یادگیری، مرور و تست زنی از جوانب مطالعه صحیح و مناسب برای کنکور می­باشد. لذا بهتر است بگوییم که باید با سه دیدگاه به مطالعه این درس پرداخت. در وهله نخست باید درس حسابداری صنعتی را به خوبی فراگرفت. ابزارهای مناسب برای یادگیری این درس شامل کلاس های کنکور و مطالعه منابع پیشنهادی فوق می باشد. تاکید من براین است که دانشجویانی که به هر دلیلی در یادگیری این درس مشکل دارند، فصل تابستان را به یادگیری اختصاص دهند. به عبارت دیگر دانشجو می بایست در تابستان وقت خود را به کلاس رفتن ( در صورت تمایل و نیاز) و خواندن منابع متفرقه غیر از منابع جامع اختصاص دهد. لذا دوستانی که به کلاس های آموزشی می روند باید در نظر داشته باشند که همراه کلاس­ها، موارد ارائه شده، مطالعه و خلاصه برداری شود و تست های لازمه نیز مطالعه گردد. آنهایی که به کلاس نمی روند نیز سعی کنند که هر منبعی که به آنها کمک می کند تا خوب یاد بگیرند را به تعداد دفعات لازمه برای یادگیری مطالعه کرده و خلاصه برداری کنند و تا حدی نیز تست بزنند. از مهر ماه تا زمان کنکور نیز باید به مرور و تست زنی پرداخت.

برای یادگیری این درس شما نباید مطالب را حفظ کنید بلکه باید مطالب را درک کنید. برای درک صحیح این درس مراحل ذیل را بپیمایید:

 1. شرح درس را با دقت خوانده و نکات مهم را مشخص نمایید: لازم نیست پاراگراف به پاراگراف بخوانید بعد فکر کنید که آیا فهمیدید یا نه. گاهی لازم است کل مطلب خوانده شده سپس برای بار دوم مرور شود. هیچ وقت زمان را فقط برای فهمیدن یک پاراگراف یا جزئیات به تنهایی و بدون آگاهی از کل مطلب تلف نکنید. پس تاکید می کنم یک بار شرح مطلب به صورت کلی و مروری مطالعه شود، سپس در صورت نیاز با دقت و تمرکز بیشتر به جزئیات پرداخته شود.
 2. تمرین شرح داده شده پس از هر شرح درس را مطالعه کنید: برای این کار ابتدا سعی کنید که با توجه به آنچه که فراگرفته اید حتی نادرست تمرین را خودتان شخصاً حل کنید، سپس به راه حل توجه کرده و اشکالات حل خود را دریابید. پس از آن مجدداً تمرین را حل نمایید.
 3. پس از خواندن هر فصل یا هر نیم فصل تست های مربوطه در همان روز یا نهایتا با فاصله یک روز مطالعه شود: برای این کار نیز مانند مرحله قبل سعی کنید هر تست را خودتان حل کنید. هر چه قدر که می خواهید وقت صرف کنید، هر چه قدر که میخواهید به مطلب برگردید و از روی تمرین یا نکات مطرح شده تست مورد نظر را حل کنید اما به جواب نهایی نگاه نکنید. هر زمان که احساس کردید وقت گذاشتن بیشتر، شما را به نتیجه نهایی نمی رساند، جواب نهایی تست را مطالعه کرده و آن را مجدد برای خود حل نمایید.

یک نکته بسیار حائز اهمیت این است که مسائل و تستهایی که مطالعه می کنید به سه دسته تقسیم می­شوند:

 •        تستها و مسائلی که آسان هستند و برای بار اول بدون نگاه کردن به پاسخ تشریحی قادر به حل آن خواهید بود،
 •         تستها و مسائلی که نکات جالب توجهی دارند و شما به دلیل حضور ذهن و مطالعه دقیق توانسته اید در همان بار اول آن را حل کنید
 •      تستها و مسائلی که دشوار هستند و شما بدون مطالعه پاسخ تشریحی قادر به حل آن نبوده اید.

پیشنهاد می شود که هر یک از تستها و مسائل دسته دوم و سوم را با علامتی خاص مشخص نمایید. این علامت گذاری به شما کمک می کند که در هنگام مرور مطالب ابتدا تست های دشوار و سپس تست های دارای نکات جالب مورد مطالعه قرار گیرد.

جهت مرور و تست زنی می توان دو راهکار پیش گرفت:

 1. برای آن دست از مطالبی که گمان می کنید آن ها را به خاطر دارید، بدون مرور مطلب به سراغ تست زدن بروید.
 2. برای آن دست از مطالب که هیچ چیز به خاطر نمی آورید ابتدا به صورت کلی مطالب به خصوص نکات مهم و مشخص شده را مطالعه کرده و پس از آن تست زدن بروید.

اولویت رئوس مطالب:

این اولویت بندی تنها با توجه به تست­های کنکورهای گذشته و نظر شخصی اینجانب صورت گرفته است و به دوستانی که وقت کمتری برای مطالعه دارند پیشنهاد می­گردد. هم چنین از دوستانی که به کلاس­های کنکور می­روند پیشنهاد می­گردد این بخش را نادیده گرفته و طبق برنامه کلاسی مطالعه خود را انجام دهند. ( سر فصل­های ارائه شده طبق کتاب مروری جامع بر حسابداری صنعتی می­ باشد).

 • ارزش یابی استاندارد
 • تجزیه و تحلیل بها، حجم، سود (CVP)
 • سیستم بهایابی سفارش کار و مرحله ای
 • بهایابی تفاضلی
 • بودجه بندی سرمایه ای
 • تجزیه و تحلیل سربار
 • سایر موارد

در کتاب مروری جامع بر حسابداری صنعتی فصل آخر به مباحث تکمیلی اختصاص دارد. این مباحث از مواردی هستند که برخی از اساتید با توجه به سبک و نظر خود در مقطع کارشناسی تدریس کرده اند. بنابراین تمامی دانشجویان به آن واقف نیستند. این فصل یک روند ثابتی در کنکور ندارد گاهی اصلا تستی از آن داده نمی شود گاهی چند تست را به خود اختصاص می دهد برای مثال در کنکور سال 91، 3 تست از این مبحث آمده است. لذا به شما دوستان پیشنهاد می کنم در صورتی که این منبع را برای مطالعه انتخاب فرمودید، در صورت داشتن زمان به خواندن این فصل بپردازید.

و همواره به خاطر داشته باشید:

انسان برای پیروزی آفریده شده است، او را میتوان نابود کرد ولی نمیتوان شکست داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *