حقوق کارمندان شرکت نفت چقدر است

حقوق کارمندان شرکت نفت چقدر است حقوق کارکنان شرکت نفت چقدر است حقوق ماهیانه کارمند شرکت نفت در سال 95 چقدر است؟ الف – کی، چقدر حقوق می گیرد؟ – alef.ir از تخم دو زرده کارکنان وزارت نفت تا حقوق ماهانه 13 … میزان افزایش حقوق کارکنان در سال 96 | «ای استخدام» حقوق مهندس نفت چقدر است یک فوق لیسانس مهندسی نفت در وزارت نفت چقدر حقوق … عصر نفتحقوق پاک نژاد چقدر است؟ حقوق بازنشستگان نفت افزایش می یابد

نگاهی به وضعیت اسف‌بار کارکنان وزارت نفت به بهانه انتشار مطلبی مجهول در روزنامه جهان صنعت

داریوش معمار- این مطلب برای آن یادداشت‌نویس جهان صنعت تقریر شده که حاضر است با مبلغ ده میلیون تومان حقوق ماهانه دربان جهنم بشود، و اینطور فرض کرده‌ کارمندی وزارت نفت بلیط بخت آزمایی برای رسیدن به دربانی این جهنم است

داریوش معمار- این مطلب برای آن یادداشت‌نویس جهان صنعت تقریر شده که حاضر است با مبلغ ده میلیون تومان حقوق ماهانه دربان جهنم بشود، و اینطور فرض کرده‌ کارمندی وزارت نفت بلیط بخت آزمایی برای رسیدن به دربانی این جهنم است، ایشان البته راه جهنم را درست دیدی اما فیش حقوقی‌اش را نه، برای اینکه خدای ناکرده بعدتر که بلیط را بردند مغبون نشوند خوب است موارد ذیل را بخوانند و بعد سوار اتوبوس یکسره این مقصد بشوند.

جهنم ماهشهر، عسلویه، اهواز، آبادان، دشت آزادگان و…!؟

مناطق جنوبی ایران که بیشترین میزان دریافتی حقوق میان کارمندان وزارت نفت مربوط به شاغلین در این جغرافیا می‌باشد، به لحاظ اقلیمی جزء مناطق گرم و خشک و بد آب و هوای کشور هستند، این مناطق عمدتاً بیابانی یا با پوشش گیاهی و طبیعی کم و خور مانند هستند، دمای هوای این بخش‌ها در تابستان تا 60 درجه و در سایت‌های صنعتی تا 65 درجه افزایش یافته و میزان رطوبت تا حد 90 درصد می‌باشد، هفت ماه از سال در این مناطق دمای هوا اینگونه است، بجز کارمندان عملیاتی در مناطق نفت خیز جنوب و حفاری که کار در بیابان و دور از خانواده بیش از نیمی از ماه با همه آسیب‌های آن کمترین آورده شغلی ایشان است، کارمندان شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی نیز در این مناطق حداقل 7 ماه از سال را در چنین شرایطی به سر می‌برند.

اما جدای از این موضوع عارضه گرد و خاک، عارضه آلودگی‌های شیمیایی از معمول‌ترین مسائل و عوارض شغلی کار در این مناطق بد آب و هوا است، به طوری که طبق آمار بیش از نیمی از این کارکنان در آستانه 40 سالگی دچار عارضه کبد چرب هستند، عوارض دیگر از جمله مشکلات ریوی و تنفسی، عصبی، گوارشی و بیماری سرطان آنچنان میان کارمندان وزارت نقت در جنوب و سایر مناطق در سنین میانسالی معمول است که اگر مدیران درمانی بیمارستان‌های تخصصی در شیراز، تهران و اصفهان در خصوص نرم مراجعه کنندگانشان بپرسید، بدون شک کارکنان صنعت نفت و بعضاً خانواده‌های ایشان جزء مهمترین مشتریان این مراکز درمانی هستند.

جدای از این مسائل به صورت طبیعی هزینه‌های زندگی و اقامت در مناطق اشاره شده به دلیل محرومیت فراوان که دیگر زبانزد همه مسئولین و مطلعان در تمام دوره‌ها می‌باشد، هزینه زندگی در این مناطق بین 40 تا 70 درصد از هزینه‌های زندگی در شهرهای برخورداری مانند، شیراز، اصفهان، همدان و… بالاتر است، هزینه‌های درمان، خورد و خوراک، پوشاک و تفریح خانواده و کارکنان صنعت نفت در این مناطق گاه تا دوبرابر مناطق اشاره شده است، در صورتی که حقوق ایشان به نسبت تنها 30 درصد از کارکنان نفت بیرون این مناطق بیشتر است و با سایر کارکنان دولت مطابق میزان ساعت کار و سختی شغل حقوق ایشان کمتر است.

کارکنان وزارت نفت چه اندازه حقوق می‌گیرند!؟

کارکنان وزارت نفت در بدو استخدام تا زمان بازنشستگی به نسبت سایر وزارتخانه‌ها از جمله نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و تجارت وبهداشت از لحاظ پایه حقوق کمترین میزان را دارند، این موضوع سالها مورد اعتراض کارکنان این صنعت در رده‌های مختلف از دیپلم تا دکترا بوده، که متاسفانه با وجود تصویب در دولت فعلی برای رسیدن به حدود سایر سازمان‌ها به دلیل نبود منابع مالی هنوز اجرایی نشده است.

یک کارمند دیپلم استخدام نفت در شمال(شهرهای شمالی) با همه مزایا در بدو استخدام با کسر بیمه و مالیات نهایتاً یک میلیون و ششصد هزار تومان دریافتی دارد، همین کارمند در جنوب با کسر مالیات نزدیک به دو ملیون دریافتی ماهانه دارد، که این دریافتی شامل تمام مزایای ایشان بوده و البته پس از طی شش ماه کار آموزی است در دوره کارآموزی باتوجه به عدم دریافت اضافه کار و کارانه درآمد ایشان نزدیک به نصف این مبلغ می‌باشد، یعنی حقوق پایه نزدیک به ششصد هزارتومان و دریافتی نزدیک به نهصد هزار تومان در وزارت نفت!

اما یک کارمند نفت لیسانس در شمال و جنوب با شرایط فوق نهایتاً 25 درصد بیش از مبلغ قید شده در بدو استخدام دریافتی دارد که به نسبت وزارتخانه‌های دیگر مبلغی ناچیز است. اما همان کارمند دیپلم در صورتی که به صورت طبیعی بهترین کارمند سازمان خود باشد و هر سال بالاترین ارزیابی را دریافت کند پس از 18 سال سابقه دریافتی‌اش در جنوب پس از کسر بیمه و مالیات به حدود سه میلیون تومان می‌رسد که در یک قیاس ساده با کارکنان سایر سازمان‌ها تنها کمی بیشتر از حقوق کارکنان آموزش و پرورش در شرایط فعلی است، و در شمال نزدیک و مشابه کارمندان آموزش و پرورش است، باقید چهار برابر بودن ساعات کار و مسائل و مشکلات و سختی کار. حال یک کارمند لیسانس در همین شرایط حدود یک میلیون تومان با این سابقه دریافتی بیشتری دارد، که این مبلغ نزدیک به نصف دریافتی کارمندان این مدرک و سابقه با مزایا در وزارت نیرو است. و یک هشتم دریافتی همین کارمند با این سابقه در کشورهای حاشیه خلیج فارس است که بزرگترین مشتریان دست به نقد نیروی کار متخصص در وزارت نفت می‌باشند.

کارمندان نفت چه کسانی هستند!؟

کارمندان نفت در رده‌های مختلف از دیپلم تا دکترا در آزمون‌های سراسری بسیار سختگیرانه، و فیلتر‌های هوش، استعداد و توان جسمی متعدد جذب می‌شوند، صنعت نفت در ایران تنها وزارت خانه‌ای است که به دلیل برخورداری از سیستم جذب و نگهداشت قدیمی و قوی کمترین فرصت برای استخدام و جذب رانتی در رده‌های کارشناسی در آن وجود دارد. حضور نخبگان دانشگاهی در رشته‌های مختلف فنی و مدیریتی در این صنعت امری مداوم، ضروری و روشن است، دانشکده‌های نفت در ایران در جذب جزء نخبه‌گراترین بخش‌های دانشگاهی کشور هستند. برای درک این موضوع کافی است نگاهی داشته باشید به رتبه پذیرفته‌شدگان صنعت نفت.

آیا کارمندان نفت امنیت شغلی دارند!؟

از سالهای قبل از انقلاب وزارت نفت شهرتش به دلیل مزایا و تسهیلات بازنشستگی آن بوده، اما به لطف دولت نهم و دهم امروز صندوق بازنشستگی نفت در شرایط خصوصی سازی بی ضابطه در وضعیت ورشکستگی کامل قرار گرفته و عدم دریافت حقوق چند ماهه بازنشستگان نفت در اصفهان یکی از بازنمودهای این وضع است، کارمندان نفت امروز نه تنها دیگر امنیت شغلی ندارد، بلکه با مصوبه وزیر نفت مبنی بر اینکه آن وزارت خانه هیچ مسئولیتی در قبال کارکنان دولت شاغل در آن سازمان ندارد باعث آشفتگی، سر در گمی و پریشانی ایشان و خانواده‌هایشان شده است.

نگاه کنید به تجمعات گسترده سال گذشته کارکنان وزارت نفت در نقاط مختلف ایران و تهران، نگاه کنید به نامه‌های وزیر نفت و پیگیری‌های نمایندگان مجلس در خصوص بی‌سر و سامانی چند ده هزار کارمند وازارت نفت در سراسر ایران که امروز با مشکلات جسمی فراوان هیچ فریاد رس و پشتیبانی ندارند.

نگاه کنید به شرایط مزایای کارکنان که امروز از آن شیر نه یالی مانده و نه کوپالی تنها نامی مانده فقیر و دلزده و نحیف که حتی گاه اشک مدیران و مسئولان با سابقه وزارت نفت را هم در می‌آورد. کارمندان وزارت نفت به خصوص در جنوب این روزها با این دریافتی حقوق و وضعیت مزایا فداکارانه در برابر حوادث ایستادگی می‌کنند، در میان همه صنایع در ایران طبق آمار بیشترین آمار کشته، مجروح و نقص عضو ناشی از کار مربوط به خانواده بزرگ صنعت نفت است، و بیشترین آمار شهدای صنعت در دوران جنگ ناشی از کار هنگام حملات هوایی، انهدام و آتش سوزی نیز مربوط به کارکنان جان بر کف صنعت نفت بوده است.

زالو چیست و زالو شناس کیست!؟

نویسنده محترم علاقه مند به دربانی جهنم و سردبیر عزیز روزنامه جهان صنعت، زالو حیوانی است که از خون دیگران بدون پرداخت هزینه‌ای تغذیه می‌کند، انصاف بدهید آیا آن همکار روزنامه‌نگار که بدون تحقیق کافی، شناخت مفصل و کار حرفه‌ای دقیق اقدام به نوشتن مطلبی جعلی و مجهول می‌کند در حرفه مقدس روزنامه‌نگاری زالو محسوب می‌شود یا کارمندان وزارت نفت با شرحی که رفت، کارمندانی که با نزدیک 20 سال سابقه یک سوم مبلغ مورد نظر نویسنده هم در بدترین شرایط آب و هوایی دریافتی ندارند اما اینطور مورد هجمه قرار می‌گیرند.

اما شما زالو شناس خوبی هم نیستی به این دلیل که به جای رفتن دنبال دلالان واگذاری‌های شبهه دولتی در دولت‌های قبل، دلالان هیئت مدیره‌ها و واسطه‌های مواد نفتی، به جای رفتن دنبال دلالان نیروی انسانی و تجهیزات و دکل‌های نفتی گم شده ضعیف‌ترین و بی بضاعت‌ترین قشر را نشانه رفته‌ای، شما زالو شناس هم نیستی، یا اینکه زالو‌ها را می‌شناسی اما ترجیح می‌دهی مسیر دیگری را برای اهداف دیگری دنبال کنید!

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *