دانلود ژنتيک پزشکي امري ترجمه فارسي

ژنتیک پزشکی – بزرگترین سایت پزشکی ایران – دانلوددانلود کتاب ژنتیک پزشکی امری ترجمه فارسی pdf – … دانلود کتاب ژنتیک پزشکی امری ترجمه فارسی دانلود کتاب ژنتیک در پزشکی تامپسون اصول ژنتیک پزشکی امری – boorsekala.com دانلود رایگان کتاب – دانلود کتاب ترجمه فارسی قران … ترجمه انگلیسی به فارسی – IranNative معرفی کتاب ترجمه كامل ژنتيک در پزشکي … فرهنگ لغات تخصصی – فرهنگ لغات تخصصی ژنتیک پزشکی – medicine.tums.ac.ir

ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی

دانلود ژنتيک پزشکي امري ترجمه فارسي

 [ ژنتیک پزشکی ][ ژنتیک انسانی ]

نویسنده مرجان چاپی رتبه ۱۰ ارشد ژنتیک انسانی ۹۵

ژنتیک علم انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر می‌باشد . با پیشرفت‌های وسیع در علم پزشکی امروزه عوامل میکروبی و عفونی و عوامل مرتبط با بهداشت فردی کمتر نقشی در ابتلا به بیماری و به خصوص بیماری‌های مادرزادی دارند، امروزه کسی را نمی‌شناسیم که به بیماری فلج اطفال مبتلا شده باشد یا فردی در اثر طاعون یا سرخک جان خود را از دست دهد . همین پیشرفت‌ها سبب می‌شود که توجه‌ها به سمت بیماری های ارثی و ژنتیکی جلب شود و ذهن انسانِ بلند پرواز به دنبال درمان یا و کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های ارثی کشیده شود. ناگفته نماند که این موضوع تنها دغدغه ی متخصصین ژنتیک پزشکی نبوده و اثبات تشخیص و درمان بیماری‌های خاص از جمله انواع سرطان‌ها نیز جز مسائل روز دنیای ژنتیک می‌باشند. مشکلات یادگیری، اختلالات مادرزادی، بیماری‌های شایعی که با بالا رفتن سن بروز پیدا می‌کنند همچون دیابت و آلزایمر، بیماری‌های شایع در جمعیت های خاص، مهندسی ژنتیک، ژنتیک رفتاری همه و همه جز مواردی هستند که در علم ژنتیک انسانی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرند.
از زمانی که گریگور مندل، پدر علم ژنتیک با آزمایشات خود پایه‌های این علم را بنا نهاد بیش از ۱۵۰ سال میگذرد و تا کنون پیشرفت‌های چشم‌گیری در دنیای ژنتیک صورت گرفته اما هنوز دانشمندان در ابتدای راه هستند، به خصوص در کشور ما با توجه با کمبود امکانات و موانعی که در بر سر راه تحقیقات وجود دارد نیاز به تلاش های بسیاری از جانب دانش آموختگان این رشته می‌باشد تا بتوان این کم و کاستی ها را جبران کرد.
در رشته ژنتیک پزشکی به بررسی اختلالات ژنتیکی در انسان پرداخته میشود و هدف ارائه راهکار برای پیشگیری، تشخیص، مدیریت و یا درمان اینگونه بیماری‌ها می‌باشد که این اقدامات شامل تشخیص پیش و پس از تولد، شناسایی ناقلین بیماری های ژنتیکی در خانواده و جمعیت‌ها، ژن درمانی، مشاوره‌ی ژنتیک و اقدامات حمایتی برای افراد بیمار و خانواده هایشان می‌باشد.
کنکور ارشد ژنتیک انسانی به همراه بیوتکنولوژی پزشکی و بیوشیمی بالینی تحت عنوان یک مجموعه با نام علوم آزمایشگاهی ۱ برگزار میگردد .
ضرایب دروس عبارتند از :
۱- ژنتیک پزشکی و مولکولی : ۵
۲- زیست شناسی سلولی مولکولی : ۲
۳- بیوشیمی بالینی : ۱
۴- زبان: ۲

مدارک مورد پذیرش برای شرکت در آزمون ژنتیک انسانی شامل:  کارشناسی زیست شناسی (کلیه گرایش ها)- بیوتکنولوژی(گرایش صنعتی)- ویروس شناسی- انگل شناسی- ژنتیک- بیوشیمی- ایمنی شناسی- میکروبشناسی- تغذیه- علوم آزمایشگاهی- مامائی- دکتری حرفه ای دامپزشکی- دکترای عمومی گروه پزشکی- دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی – دکترای حرفه ای دامپزشکي می‌باشند.
فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز تحقیقاتی وزارت بهداشت و درمان به کار گرفته شوند، همچنین می‌توانند در پزشکی قانونی فعالیت داشته باشند. علاوه بر این کارشناسان ارشد ژنتیک انسانی نیرو های بسیار موثری در کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌های تخصصی ژنتیک محسوب می‌شوند و با ادامه تحصیل تا مقطع دکتری  ژنتیک پزشکی و با دریافت مهر نظام پزشکی امکان تاسیس آزمایشگاه برای فارغ التحصیلان فراهم می‌گردد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *