قرص duphaston برای چیست

دکتر رهام صادقي – تاثیر قرص duphaston در بارداری قرص دوفاستون (Duphaston) | پرتال پارسه گرد قرص دوفاستون در چه مواقعی تجویز می شود؟ + عوارض … قرص duphaston برای چیست+قرص دوفاستون عوارض – … قرص دوفاستون چیست؟ قرص دوفاستون عوارض – bargozideha.com قرص دوفاستون (Duphaston) چیست – مجله آفتاب قرص Didrogesteron چیست | سایتی به وسعت خورشید دکتر رهام صادقي – تاثیر قرص duphaston در بارداری – … اطلاعات داروی دیروژسترون Dydrogesterone – قرص :: …

قرص دوفاستون (Duphaston) چیست

قرص duphaston برای چیست

قرص های دوفاستون ۱۰ میلی گرمی حاوی دیدروژسترون (نوعی پروژسترون مصنوعی) هستند که در صورت فقدان پروژسترون طبیعی بدن مورد استفاده قرار می گیرند. موارد مصرف آن شامل اختلالات قاعدگی و آندومتری است.

موارد استفاده

قرص‌ ۱۰ میلی‌گرمی دوفاستون (Duphaston) برای درمان موارد بسیاری که در نتیجه‌ی فقدان پروژسترون ایجاد می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد، این موارد شامل اختلالات قاعدگی مانند آمنوره ثانویه (سیکل قادگی که متوقف شده است، نامنظم است یا اصلا اتفاق نیفتاده است)، دیس منوره یا قاعدگی دردناک، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی رحمی غیرطبیعی است که به جای آن‌که در پایان دوره قاعدگی رخ دهد در طول قاعدگی رخ می‌دهد.
قرص‌های دوفاستون ۱۰ میلی‌گرمی برای درمان آندومتریوز (رشد بافت آندومتر در خارج از رحم که باعث درد و خونریزی می‌شود)، ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز تجویز می‌شوند. این قرص‌ها اثر محرک استروژن بر اندومتر را نیز رفع می‌کنند و بنابراین، احتمال سرطان اندومتر را در زنان کاهش می‌دهند (سرطان ممکن است در پاسخ به استروژن در زنانی که به‌دلیل علائم منوپوز از طریق هورمون جایگزین درمان می‌شوند ایجاد شود).

 

دوفاستون چگونه عمل می‌کند

قرص دوفاستون ۱۰ میلی‌گرمی حاوی دیدروژسترون (مشتق مصنوعی هورمون زنانه پروژسترون) است، یعنی ساختار شیمیایی آن بسیار به پروژسترون طبیعی شباهت دارد و به‌همین دلیل، کاربرد مشابه پروژسترون دارد. پروژسترون طبیعی طی فاز دوم سیکل قاعدگی توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود. این هورمون بر اندومتر (جدار رحم) تاثیر می‌گذارد و فاز تکثیری را به فاز ترشحی تبدیل می‌کند.
اندومتر که در پاسخ به استروژن در اولین فاز سیکل قاعدگی نازک شده، دیگر رشد نمی‌کند و شروع به ترشح هورمون دیگر پروتئین‌های لازم برای حفظ بارداری (در صورت بارداری) می‌نماید، در صورت نبود بارداری، سطوح استروژن و پروژسترون کاهش می‌یابد و اندومتر تخریب می‌شود (قاعدگی رخ می‌دهد).
در صورتی‌که فقدان پروژسترون طبیعی، نظم قاعدگی را برهم بزند یا مشکلاتی مانند آمنوره ثانویه و خونریزی رحمی غیر طبیعی ایجاد کند عملکرد دیدروژسترون در قرص دوفاستون ۱۰ سیکل قاعدگی را منظم می‌کند؛ این قرص با تحریک اندومتر برای آماده‌سازی رحم برای بارداری و حفاظت از بارداری در درمان ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز موثر است.
دوفاستون ۱۰ بر سراسر اندومتر اثر می‌گذارد و از رشد اضافی سلول‌های آن جلوگیری می‌کند.

 

ترکیبات دوفاستون

قرص ۱۰ میلی گرمی دوفاستون حاوی دیدروژسترون (یک مشتق مصنوعی از هورمون جنسی زنانه‌ی پروژسترون) است که برای درمان مسائل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از فقدان پروژسترون طبیعی به وجود می‌آیند.

چه تفاوتی میان یک پروژسترون مصنوعی مانند دوفاستون (دیدروژسترون) و پروژسترون طبیعی وجود دارد؟

قرص‌های ۱۰ میلی‌گرمی دوفاستون حاوی دیدروژسترون است که ساختاری شبیه یه پروژسترون طبیعی دارد. اما، بر خلاف پروژسترون طبیعی، به آسانی جذب می‌شود و می‌توان آن‌را به‌صورت قرص و با دوزهای مختلف مصرف نمود، در حالی‌که پروژسترون طبیعی به‌راحتی در دستگاه گوارش جذب نمی‌شود و تا همین اواخر از طریق تزریق قابل کنترل بود.
اما اکنون، شکل جدیدی از پروژسترون، با مولکول‌های کوچک‌تر و قابلیت جذب بیشتر در دسترس بیماران است. دوفاستون ۱۰ می‌تواند در صورت فقدان پروژسترون طبیعی در بدن و ایجاد اختلالات قاعدگی و اندومتر، جایگزین پروژسترون شود تا با اثر استروژن در بدن مقابله کند و خطر سرطان اندومتر را کاهش دهد.
اما، بر خلاف دیگر پروژسترون‌های مصنوعی، دیدروژسترون با اثرات مثبت استروژن مانند جلوگیری از پوکی استخوان و تنظیم کلسترول، تداخلی ندارد و به لحاظ شیمیایی نیز با تستوسترون در ارتباط نیست و بنابراین تاثیرات منفی مردانه نیز در بدن ایجاد نمی‌کند.

 

درمان اندومتریوز با دوفاستون

طی یک دوره قاعدگی طبیعی، پروژسترونی که به وسیله تخمدان‌ها تولید می‌شود بر اندومتر تاثیر می‌گذارد و رشد آن‌را متوقف می‌کند و باعث می‌شود که هورمون‌ها و پروتئین‌های لازم برای حفظ بارداری ترشح شوند.
در صورت عدم بارداری، سطوح استروژن و پروژسترون پایین می‌آید و اندومتر تخریب می‌شود و خونریزی قاعدگی رخ می‌دهد. اندومتریوز رشد بافت اندومتر در بخش خارجی رحم است که مانند اندومتر رحم عمل می‌کند و پاسخ آن به پروژسترون نیز به همان ترتیب است.
دوفاستون ۱۰ بر اندومتر در همه‌ی نواحی اثر می‌گذارد و از رشد آن جلوگیری می‌کند و علائم اندومتریوز از جمله درد و خونریزی را از بین می‌برد.

 

درمان مشکلات قاعدگی

یک دوره قاعدگی طبیعی به تعامل چندین هورمون، از جمله استروژن و پروژسترون وابسته است که توسط تخمدان‌ها تولید می‌شوند و همچنین چند هورمون تنظیمی دیگر نیز در این امر نقش دارند که توسط غده هیپوفیز تولید می‌شوند. اگر یکی از این هورمون‌ها به میزان کافی تولید نشود به دوره قاعدگی آسیب می‌زند و مشکلاتی همچون آمنوره و خونریزی رحمی غیر طبیعی را ایجاد می‌کند.
دوفاستون ۱۰ می‌تواند دوره طبیعی قاعدگی را دوباره منظم سازد و این کار را از طریق تنظیم سطوح هورمونی در بدن انجام می‌دهد.

 

استفاده از دوفاستون در درمان هورمونی جایگزین

مصرف استروژن در هورمون درمانی جایگزین، به کاهش علائم یائسگی ناشی از کمبود استروژن از جمله گر گرفتگی، تعریق شبانه، بی‌خوابی، خشکی واژن، سردرد، تحولات روحی، عدم تمرکز و کمبود انرژی کمک می‌کند.
استروژن تاثیرات مثبت بسیاری در روندهای متابولیسمی از جمله ساخته شدن استخوان و سوخت و ساز چربی دارد اما اثر آن در افزایش ضخامت اندومتر (جدار رحم)، در صورت نبود پروژسترون می‌تواند منجر به سرطان اندومتر رحم در خانم‌هایی شود که استروژن را در دوران یائسگی مصرف می‌کنند.
دوفاستون ۱۰ اثر تحریک کنندگی استروژن را بر اندومتر خنثی می‌کند و احتمال وقوع سرطان را کاهش می‌دهد.

 

عوارض مصرف دوفاستون

رایج‌ترین عوارض ناشی از مصرف دوفاستون ۱۰ شامل حالت تهوع، نفخ، درد پستان، خونریزی نامنظم، سرگیجه، افزایش وزن، جوش های پوستی و خارش است.

 

در چه مواردی نمی‌توان از دوفاستون استفاده کرد

– به دیدروژسترون یا هر نوع ماده تشکیل دهنده دوفاستون حساسیت دارید
– باردار هستید یا قصد بارداری دارید (در این صورت حتما با پزشک خود مشورت کنید)
– سابقه سرطان سینه، اندومتر یا بیماری کبدی در شما یا خانواده شما وجود دارد
– سابقه ترومبوز (لخته خونی) یا سکته مغزی دارید
– خونریزی تناسلی غیرطبیعی با دلیل نامشخص در شما وجود دارد

 

شیوه مصرف دوفاستون

قرص دوفاستون ۱۰ میلی گرمی را با یک لیوان آب، به‌همراه غذا یا بدون آن، یک یا دو بار در روز مصرف نمایید. دوز مصرف دوفاستون، تعداد آن در روز و مدت زمان مصرف آن به نوع مشکل شما بستگی دارد. شما باید به مصرف دارو تا زمانی‌که توسط پزشک مشخص شده است ادامه دهید که ممکن است ۵ روز، یک ماه، یا در هر قاعدگی باشد.

 

چه مدت باید مصرف دوفاستون را ادامه داد

با توجه به تشخیص پزشک و توصیه او باید مصرف دارو را ادامه دهید. که می‌تواند چند روز، یک ماه، در هر دوره قاعدگی یا به‌طور مرتب و روزانه باشد.

در صورت فراموش کردن یک وعده از دوفاستون، چه باید کرد؟

اگر مصرف یک وعده از دارو را فراموش کردید، به‌محض به خاطر آوردن، آن‌را مصرف کنید؛ مگر آن که زمان مصرف قرص بعدی فرا رسیده باشدو در این صورت، آن وعده قبلی را نادیده بگیرید و مصرف را دو برابر نکنید.

 

روش نگهداری دوفاستون

ابن قرص باید تا زمان مصرف در ظرف در بسته و در جای خشک و خنک کمتر ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Web